News

College Awards 152 Degrees at Commencement

May 08, 2012

NEWBERRY, S.C. – Newberry College’s May Commencement was held, Saturday, May 5, 2012, in Eleazer Arena on the Newberry College campus. The commencement address was delivered by the Reverend Doctor Herman R. Yoos, Bishop of the South Carolina Synod Evangelical Lutheran Church in America.

Acting President Dr. John Hudgens and Interim Executive Vice President for Academic Affairs and Dean of the College Dr. Timothy Elston conferred the degrees, which included the ceremonial hooding of the candidates, a long-standing tradition at Newberry College commencements.  

A total of 152 students received their degrees in the commencement exercises. Students who were awarded degrees were:

Bachelor of Arts:
Gregory Allen Austin, Business Administration/Organizational Management, Rock Hill, S.C.
Tracy Hughes Babb, Business Administration/Organizational Management, Gray Court, S.C.
Brandon Jay Bamberg, English, Barnwell, S.C.
Jalissa Shanae Barker, Psychology, Barnwell, S.C.
Corey Metts Bedenbaugh, History, Saluda, S.C.
Ronald Dean Carter, Psychology, Rosendale, Wis.
Frank Michael Catucci, Business Administration/Organizational Management, Chapin S.C.
Channon Bryan Clamp, History, Gilbert, S.C.
Kathryn Marie Cloninger, English, Lancaster, S.C.
James Arnold Cooper, Applied Music, Ft. Hood, Texas
Katherine Naomi Derrick, Communications, Newberry, S.C.
Christopher Lynn Duncan, Sociology, Jr., Clemson, S.C.
Claire Rene’ Durr, Sociology, Norway, S.C.
Kelly Ann George, Church Leadership/Youth Ministry, Greenville, S.C.
Jennifer Ann Getsinger, English, Williamston, S.C.
David Barry Graham, History, White Rock, S.C.
Edmund Keen Gravely, III, Psychology, Rocky Mount, N.C.
Cynthia Marie Graves, History and Psychology, Goose Creek, S.C.
Amanda Jean Hunter, Sociology, London, Ontario, Canada
Tiffany S. Hunter, Sociology, Newberry, S.C.
Brittany Marie Kaminer, English and Theatre/Technical, Leesville, S.C.
Shirley A. Kelley, Political Science, McCormick, S.C.
Jessica Rachael-Anne Langdon, Art/Studio and Art/Graphic Design, Raleigh, N.C.
Laurie Danielle Lee, Psychology, Orangeburg, S.C.
Jenna Reid Lyons, Religion and Philosophy, Pelion, S.C.
Samantha Anne Maquera, Psychology, Romeoville, Ill.  
John Connor McDonald, History, Rehoboth Beach, Del.
Courtney Marie Merchant, Psychology, Charlotte N.C.
Marvin Gamewell Mitchum, III, Psychology, Moncks Corner, S.C.
Lora Giovanna Moore, Communications, Raleigh, N.C.
James Edward Nelson, Psychology, Hartsville, S.C.
Nathaniel Thomas Nickel, English, Lexington, S.C.
Megan Millie Packer, Communications, Marlton, N. J.
Elyssa Rae Parnell, Communications, Newberry, S.C.
Christian Love Pearson, English, Pickens, S.C.
Brittney Leigh Pittman, History, Greer, S.C.
Emily Rae Pressley, English, Pickens, S.C.
Benjamin James Reeves, Psychology and Religion and Philosophy/Religion, Heath Springs, S.C.
Joseph Nathaniel Schroer, Communications and Applied Music and Music Theory, Newberry, S.C.
Alisa Shenae Sellers, English, Bennettsville, S.C.
DeeAnn Sligh, Business Administration/Organizational Management, Newberry, S.C.
Frank R. Smith, IV, Psychology, Edgefield, S.C.
Jessica Taylor Troutman, English, Fort Lawn, S.C.
Rebecca Grace Wicker, Religion and Philosophy/Religion, Walterboro, S.C.
Rhonda Elaine Williams, Business Administration/Organizational Management, Silverstreet, S.C.
Katherine Elizabeth Wilson, History, Moore, S.C.
Brittany Magen Wood, Communications, Pendleton, S.C.
Bachelor of Music:
Zachary Aaron Bond, Performance and History, Gaston, S.C.
Bachelor of Music Education:
Timothy Darrell Lawson, Music Education, Whitmire, S.C.
Laura Alexandria Wintrow, Music Education, Edgefield, S.C.
Bachelor of Science:
Lyndsi Rebecca Adams, Elementary Education, Chesnee, S.C.
Laketch Admassu, Nursing, Highland, Calif.
Zachary Steven Anderson, Business Administration, Dunwoody, Ga.
Lauren Alyse Auten, Chemistry/Forensic Science, Columbia, S.C.
Jessica Alayne Beam, Early Childhood Education, Greenville, S.C.
Elizabeth Rosa Berardo, Business Administration, Fort Lauderdale, Fla.
Maria Luz Besio, Business Administration, Buenos Aires, Argentina
Justin Todd Blomdahl, Physical Education/Leisure Services, Murrells Inlet, S.C.
Kevin Randall Bohlman, Business Administration, Annapolis, Md.
Brianna Borowski, Chemistry/Forensic Science and Biology, Nanticoke, Pa.
James Jvon Bostick, Nursing, Scotia, S.C.
Caleb Wayne Brazell, Physical Education/Sport Management, Blythewood, S.C.
Tywanda Monique Brown, Business Administration, Newberry S.C.
Monica Ashley Buccellato, Business Administration, Martinez, Calif.
Summer Ann Burns, Biology, Batesburg-Leesville, S.C.
Dalton Elizabeth Burroughs, Nursing, Gilbert, S.C.
Wilbur Caldwell, III, Physical Education/Sports Management, Newberry, S.C.
Amanda R. Campbell, Chemistry/Forensic Science, Manchester, Maine
Sidney Xavier Carr, Business Administration, Georgetown, S.C.
Brandy Marie Chambers, Business Administration, Williamston, S.C.
Shelby Elaine Chastain, Chemistry/Biochemistry, Laurens S.C.
Patrick Lee Clark, Biology/Education, Cayce, S.C.
Rebecca Louise Clemmer, Nursing, Fountain Inn, S.C.
Vincent Cyle Conley, Chemistry/Forensic Science, Simpsonville, S.C.
Brandon Christopher Davis, Chemistry/Forensic Science, Pelzer, S.C.
Ryan Scott Day, Chemistry, Pickens, S.C.
Melissa Ann DeHihns, Nursing, Gilbert, S.C.
Richard Charles Dively, Business Administration, Irmo, S.C.
Matthew C. Dixon, Business Administration, Elizabeth City, N.C.
Hunter Richard Doolittle, Business Administration, Laurens, S.C.
Samantha Marie Dorsey, Mathematics, Goose Creek, S.C.
Nathaniel James Edler, Business Administration, Winter Springs, Fla.
Robert Lawrence Ellis, Mathematics, Prosperity, S.C.
Dallas Casey Epperson, Mathematics, Pelion, S.C.
Robert William Erd, Biology, West Columbia, S.C.
Renard Leron Flowers, Business Administration, Stone Mountain, Ga.
John Patrick Fogarile, Physical Education/Sport Management, Ozone Park, N.Y.
Faith Louise Franklin, Business Administration, Newberry, S.C.
Joseph Spencer Freeman, Sr., Nursing, Lexington, S.C.
Haylie Candis Frick, Nursing, Little Mountain, S.C.
Elizabeth Alice Galloway, Business Administration, Columbia, S.C.
Edward Gilliard, Jr., Physical Education/Sport Management, Summerville, S.C.
Lindsey Melinda Goodwin, Elementary Education, Rockledge, Fla.
Breana C. Haltiwanger, Biology, Ajax, Ontario, Canada
William Clinton Harbuck, Biology/Education, Barnwell, S.C.
Keisha Chanay Henderson, Physical Education/Sport Management, Columbia, S.C.
Meagan Barbara Heney, Biology, Ajax, Ontario, Canada
Robin White Hipp, Early Childhood Education, Saluda, S.C.
Lindsey Monroe Hollingsworth, Middle Level Education, Mount Pleasant, S.C.
Erica Christian Hughes, Chemistry/Forensic Science, Longbeach, Calif.
Benjamin Claude Inabinet, IV, Business Administration, Columbia, S.C.
Kayla Renee’ Iorga, Chemistry/Forensic Science, Sumter, S.C.
Lequawn Montrell James, Nursing, Gaston, S.C.
Stephanie Elizabeth James, Nursing, Lexington, S.C.
David Marcus Johnson, III, Physical Education/Sport Management, Sacramento, Calif.
Justin Mikel Johnson, Physical Education/Sport Management, Manning, S.C.
Lauren Elizabeth Jones, Nursing, Columbia, S.C.
Matthew Francis Killen, Business Administration, East Yorkshire, England
Essence S. Kinard, Individualized, Moncks Corner, S.C.
Matthew Grant Kingdom, Physical Education/Leisure Services, Summerville, S.C.
Rebecca Jane Klass, Biology, Clover, S.C.
Lori Nicole Koon, Elementary Education, Leesville, S.C.
Lauren Ann Lee, Biology, Chapin, S.C.
Michael Swofford Leverette, Business Administration, Greenville, S.C.
Rahmell Lewis, Business Administration, Columbia, S.C.
Jennifer Amanda Lucas, Biology/Education, Irmo, S.C.
Jon M. Lussier, Business Administration, Barton, Vt.
Antoni Kent Magdos, Business Administration, Knoxville, Tenn.
Christopher Robert Mansbach, Business Administration, Winter Park, Fla.
Joshua William McElwee, Business Administration, Andrews, S.C.
Kateland Elizabeth McIntosh, Nursing, Columbia, S.C.
Christine Annette McLaughlin, Biology, Spartanburg, S.C.
Steven Micheal McLeod, Mathematics, Gilbert, S.C.
John-Patrick Adam McManus, Biology, Lexington, S.C.
Christopher Eugene McMillon, Biology, Dillon, S.C.
Christina Morgan McNeese, Chemistry, Hartsville, S.C.
Jessica Rena’ McSweeney, Nursing, Greenville, S.C.
John Allen Meetze, Jr., Nursing, Chapin, S.C.
Joseph Selig Morse, Nursing, Anderson, S.C.
Lauren Alexandra Odom, Nursing, North Augusta, S.C.
Christopher Ehrichs Ollic, Business Administration, Bonneau, S.C.
Carla Jean Parker, Chemistry/Forensic Science, Honea Path, S.C.
Brooke Christina Phibbs, Nursing, Prosperity, S.C.
Hunter Boylston Porter, Nursing, Ballentine, S.C.
Michael William Reid, Biology, Walhalla, S.C.
Jennifer Gantt Richardson, Early Childhood Education, Batesburg-Leesville, S.C.
Christine Riddle, Business Administration, Prosperity, S.C.
Mary-Maragaret Rowe-Neuman, Business Administration, Bellingham, Wash.
Randall Wade Ruff, II, Physical Education/Sport Management, Rock Hill, S.C.
James Diyonte’ Sinkler, Physical Education/Teacher Certification, Sumter, S.C.
Arsenio Terraz Smoot, Business Administration, Newberry, S.C.
Kristin Stensholt, Physical Education/Sport Management, Melbourne, Australia
Chelsea Marie Stone, Nursing, Aiken, S.C.
Mallory Lynn Tomes, Biology, Duncan, S.C.
Tonya Tuberville, Chemistry/Forensic Science, North Augusta, S.C.
Zachary Daniel Upton, Business Administration, Clearwater, Fla.
Pamela Renee White, Early Childhood Education, Irmo, S.C.
Hillary Morgan Williams, Early Childhood Education, Swansea, S.C.
Quinton Martez Willingham, Business Administration, Spartanburg, S.C.
Trisha Lynn Wilson, Mathematics, Camden, S.C.
Cera Jean Windam, Elementary Education, Lamar, S.C.
Coleman Lee Young, III, Biology, Spartanburg, S.C.

« Back to List of News